Velike su šanse tu

Duhovna obnova i klanjanje za Župnu zajednicu 8.ožujka 2018-b.
 „Ako želite posjedovati Krista, nikada ga nemojte tražiti bez Križa. (Sveti Ivan od Križa)

• Pred nama je vrijeme pokore i duhovne obnove kao vrijeme dobre priprave za Uskrs.
  • Pred nama je Isus Krist najuzvišenija milost korizmenog vremena.
  • Pred nama je vrijeme u kojem bi trebali ljubiti Boga svim srce svojim i svim umom svojim.
  • Pred nama je vrijeme u kojem želimo ponovo zatražiti oprost i snagu od Boga za korak naprijed.

Velike su šanse tu:

Vratiti radost čista srca i slobodu duha.Čisto srce stvori mi Bože i duh postojan obnovi u meni.“

• Velika je šansa umrtviti požude tijela koje vojuju često u nama.
  • Velika je šansa odagnati tugu iz srca svoga i nadomjestiti je blizinom Gospodina.
  • Velika je šansa otkloniti modernu bolest ravnodušnosti i sebičnosti današnjeg čovjeka.
  • Velika je šansa ne tražiti krivnju u poslu, u obitelji, u djeci, u bližnjemu.

Ne, krivnja je moja što sam se udaljio od ljubavi Krista, ili kako to kaže Jeremija: !A oni ne poslušaše, uho svoje ne prignuše, već pođoše po svijetu u okorjelosti zloga srca svojega: okrenuše mi leđa, a ne lice... Ovo je narod koji ne sluša glasa Božjega..“ (Jer 7,24)
Neistinito čašćenje Boga, stvorilo je duhovno siromaštvo. Zlo se uvuklo u srce.
A Krist u današnjem Evanđelju govori:

• „Vrati se k meni svim srce svojim... Tko nije sa mnom, protiv mene je...“ ( Lk 11,23)
  • Sotonino kraljevstvo mora pasti, i razina duha se mora dignuti. „Svako kraljevstvo u sebi razdijeljeno opusti ...“ (Lk 11,17)

I ovo su Isusove riječi:

• “Hoće li tko za mnom, neka se odrekne samoga sebe, neka danomice uzima križ svoj i neka ide za mnom.(Lk 9,23)

Ako si zbog toga žalostan, čuj sv. Pavla što kaže?
„Dobri, dakle, krš
ćani žive kao žalosni, a uvijek radosni. (2 Kor 6,10)

Isus je jasan:Ni jedan dan bez križa danomice.

• Križ nije u sebičnosti, zavisti, lijenosti, sukobu, svađi, kleveti… u projekciji Jeremija kao da gleda Isusa koji uspostavlja potrebnu razinu Duha kako bi Zakon Božji bio primjeren vremenima.

Možda u našem životu nema dana bez ovoga grešnoga folklora.
Ne boj se,
često Gospodin nagradi prijatelje i podijeli s njima svoj križ, te i oni postanu suotkupitelji ovoga svijeta.
Ima li ve
ćeg Božjeg blagoslova, nego biti ljubav ovome svijetu, biti Spasitelj ovome svijetu?

• Otklonimo li lijenost, sebičnost, zavist, svađu, vratit ćemo radost duha, vrati ćemo raspoloženje svoga srca.
    Tada nam niti jedan dan nije bez križa.
    Mi smo ustali i hodamo, mi smo zdravi, mi činimo dobro ovome svijetu.
    Mi smo radosni jer je žrtva podarila ljubav.

Križ je dakle tu.

A zar je to tako velika patnja za tijelo i dušu živjeti s križem?
Ako jest, sjetimo se Isusova bolnog tjelesnog kri
žnoga puta. Sjetimo se Jereminog križnog puta. Ostavljen, napušten, prezren i na koncu ubijen.
A njihov je cilj samo jedan:
Približiti ljude Bogu. Možda bi im bilo dobro pridružiti i sv. Pavla. Sva trojica imaju nastojanje:

• Tražiti izgubljene, pozvati grešnike i predati svoj život kao otkupninu.
  • Sjetimo se kako su mnogi bolesni dolazili Isusu i govorili: Gospodine, ako hoćeš, možeš me izliječiti. A ti hoćeš i možeš. Ti znaš moje slabosti.

Gospodine tolike si izliječio i rekao im: Idite i pokažite se svećenicima.
Ima li meni Isuse lijeka?
Ima!
Hoću.Ozdravi!
To su gotovo uvijek Isusove terapeutske rije
či, svakome tko se obratio za pomoć.

• Krist je naš liječnik. Gospa od Brze Pomoći je naša liječnica.
    Snažno nas pomažu i liječe moju i tvoju,dušu i tijelo.
    Za svemogućeg liječnika ne postoji neizlječiva bolest.

Dopusti mu da te liječi, Providnost je njegova nedokučiva.
Krasno je to rekao sv. Pavao:
„Tko bi me ikad mogao odvojiti od Božje ljubavi? Nevolja, tjeskoba, glad?“
I zato Gospodine otkloni od mene svaku trulež grijeha.

• Ja ne želim biti infekcija zaraze grijeha.
  • Operiraj moje zaraženo mjesto. Ja želim imati zdravo tijelo i zdrav duh.

Mnogima si rekao: „Ustani i hodi.“
Krasno je to sv.Pavao rekao:
„Znamo da Bog u svemu na dobro surađuje s onima koji ga ljube.(Rim 8,28)
Ali da nije Jeremija jako molio, možda danas ne bi imali Isusa, ili da sv. Stjepan nije molio, možda danas ne bi imali sv.Pavla.
Zar Isus nije krasno rekao, a govori to i danas:
Ovo je tijelo moje, koje se za vas predaje.
Ne bi ni nas krš
ćana bilo da Isus nije vječni Jaganjac koji odnosi bolesti duše i tijela.
Isuse, ponesi i moje!

Župnik