SVJEDOCI ŽENIDBENE VJERNOSTI SU PRIMJERI ZA NASLJEDOVANJE

Vatikan, 13. ožujak 2016.
Sveti Otac primio u audijenciju polaznike formacijskog tečaja pri Rimskoj roti o novim ženidbenim postupcima i proceduri super rato

Sveti Otac primio je 12. ožujka 2016. u audijenciju polaznike formacijskog tečaja pri Rimskoj roti o novim ženidbenim postupcima i proceduri super rato (za oprost od tvrde, ali neizvršene ženidbe), nakon reforme kanonskog postupka proglašenja braka ništavnim s motuproprijima Mitis Iudex Dominus Iesus i Mitis et Misericors Iesus.

„Crkva je majka i želi svima pokazati lice Boga koji je vjeran svojoj ljubavi, milosrdan i koji uvijek može iznova darovati snagu i nadu“ – rekao je Papa. „Ono što nam je najviše na srcu s obzirom na rastavljene koji žive u novoj vezi je njihovo sudjelovanje u crkvenoj zajednici. Međutim, dok se skrbimo oko ranâ onih koji traže utvrđivanje istine o njihovom neuspjelom braku, s divljenjem gledamo na one koji i u teškim okolnostima ostaju vjerni sakramentalnoj svezi.“

„Te svjedoke ženidbene vjernosti treba potaknuti i pružiti kao primjere za nasljedovanje. Tolike žene i muškarci podnose teške, velike stvari da ne razore obitelj, kako bi bili vjerni u zdravlju i bolesti, u teškoćama i u mirnom životu: to je vjernost“ – naglasio je Sveti Otac.

Podsjetio je da je tijekom sinode o obitelji bila izražena želja da se postupci proglašenja ženidbene ništavnosti učine „okretnijim i učinkovitijim“. Mnogi vjernici – rekao je – pate zbog sumnji o valjanosti svoje bračne sveze. Međutim, imaju poteškoće u pristupanju crkvenim pravnim strukturama. Ljubav i milosrđe su stoga „potaknuli Crkvu da se učini još bliskijom toj svojoj djeci, izlazeći ususret njihovoj legitimnoj želji za pravdom“.

Reforma bračnih postupaka ima „eminentno pastoralan cilj“: iskazati „brigu Crkve prema tim vjernicima koji čekaju brzu potvrdu o svojem ženidbenom stanju“. Zbog toga – objasnio je – ukinuta je dvostruka potvrda za presude o ništavnosti te je uveden tzv. brži postupak, u kojem središnju ulogu kao sudac ima biskup ili eparh.

„Važno je da nove normative budu prihvaćene i produbljene, u materiji i duhu, osobito od strane djelatnika crkvenih sudova“, kako bi obiteljima pružili službu pravde i ljubavi. „Za tolike ljude, koji su proživjeli iskustvo nesretnoga braka, potvrda ili ne o valjanosti ženidbe predstavlja važnu mogućnost“ – rekao je Papa. Stoga im „treba pomoći da što lakše pođu tim putem.“ Sudionike tečaja je na kraju potaknuo da u svojem djelovanju „uvijek imaju oči upravljene na salus animarum“, odnosno spas duša, što je „vrhovni zakon Crkve“.