Vjera u Krista utire jasan cilj, jer otvara spoznaju kome smo povjerovali (č. 1.tj.k.g.)

Vjera u Krista utire jasan cilj, jer otvara spoznaju kome smo povjerovali (č. 1.tj.k.g.)

Heb 3, 7-14: Današnji tekst Poslanice zorno osvjetljava superiornost Isusa nad Mojsijem, što je za Židove itekako važno pojasniti, a ova je Poslanica pisana Hebrejima, kršćanima. Koliko god Mojsije bio velik, on zaostaje za Kristom. Mojsije je istina upravljao kućom Božjom – izabranim narodom – ali je i sam bio njezin član. Krist je naprotiv 'graditelj' Božje kuće. Odnos između Krista i Mojsija je kao između graditelja i kuće. Mojsije je sluga, a Krist Sin. Prvi je u kući, a drugi nad kućom. Stoga graditelj je uvijek slavniji od kuće, a sin veći od sluge u kući. Krist je zaista Apostol i veliki svećenik naše vjere. Kao što je bila malodušnost jednog dijela Hebreja pa zbog nje nisu uspjeli ući u Obećanu zemlju, koja je bila cilj, slično tome ovo je test za one koji vjeruju u Isusa. Navedeni tekst sv. Pisama Starog Zavjeta, govori o prizoru kod Mase i Meribe kada je kušnja u pustinji velika, zbog nestanka vode. Čuje se mrmljanje: „Je li Bog među nama, ili nije?“ Tako su Židovi stavili u pitanje Božju nazočnost, iako su dotle gledali njegova brojna čudesa. Stoga, kaže pisac Poslanice, neka vama „Danas“ ne otvrdne srce dok mu čujete glas, i poručuje: Vjera u Krista jasan je cilj, i uvodi nas u počinak Božji.

Mk 1, 40-45: Na sve strane u Galileji pročulo se za Isusa. Njegova posebnost propovijedanja i čudotvornost, ozdravljenja, te izgona zloduha, sve je više temeljila misterioznost njegove osobe. Danas, dok gubavac moli Isusa: „Ako hoćeš možeš me očistiti!“, Isus, kratko odgovara: „Hoću, budi čist!“. Gubavac je očito morao ranije čuti o Isusu dosta dobroga. Zato gubavac prilazi Isusu s uvjerenjem da on može njega ozdraviti. Ni Isus ne mijenja svoj stav prema njemu, nego kratko i jasno kaže: Da, budi čist. Jasan cilj, gubavca uvodi u novi zdravi život i tijela, i duše. Što je htio postigao je, ali, i Isus, kako je htio tako je uradio. Ili, to možemo i ovako postaviti: Kako je gubavac zaslužio tako je i dobio. Vjera i djela očito uvijek idu skupa. A gubavac je sigurno u sebi rekao: Znam komu sam povjerovao.