Zna li naš čovjek gdje je uopće izvor duhovnih vrijednosti (8.1.2021.)

Zna li naš čovjek gdje je uopće izvor duhovnih vrijednosti (8.1.2021.)

1 Iv 4, 7-10: Današnja čitanja govore o izvorima ljubavi i vjere. Jučer smo istaknuli kako je ljubav svojstvena djeci Božjoj jer je svojstvena Bogu, i kako Boga bez Božjeg Duha nije moguće upoznavati. Danas čujemo kako je pravi izvor ljubavi u Bogu, jer je plod Duha, a Duh je Božji. Stoga tko god ljubi od Boga je rođen i poznaje Boga onoliko koliko je za ljudski zemaljski život potrebno. Kakav je Bog u sebi, pokazao je sam u povijesnom djelu otkupljenja. Po tome se vidi da ljubav nije neko Božje svojstvo, nego njegova bit. Ivan je do nje došao povijesnim iskustvom. Vidio je što je Bog učinio i po tom je zaključio što je Bog.

Mk 6, 34-44: Jučer smo od evanđeliste Mateja doznali da je Ivan Krstitelj uhićen, danas od Marka doznajemo da je Ivan Krstitelj ubijen i sahranjen. Ovakva vijest nije bila ohrabrujuća za Isusa, ali se nije dao zbuniti u svom djelu. Iako premoren, i pod pritiscima mnoštva koje traži pomoć razne vrsti, on nije pokazao nervozu nego svima želi izaći u susret. Uz mnoštvo čudesa koje čini, uslijedit će jedno zaista veliko čudo ljubavi. On u pustinji hrani pet tisuća ljudi. Ovim čudom Isus ostavlja mnogostruke poruke. Ponajprije, njime očituje svoju božansku moć da pomogne gladnom mnoštvu. On očituje svoje božansko milosrđe. Sljedeća poruka ovoga čuda govori o anticipaciji onoga što će Isus učiniti na Posljednjoj večeri s kruhom koje je njegovo tijelo. To je slavlje Euharistije ili slavlje otajstva Božje prisutnosti.