Radost i nada, žalost i nevolje, sastavnice su apostolske službe

Radost i nada, žalost i nevolje, sastavnice su apostolske službe  (6.vaz.pon.)

Dj 16, 11-15: Pavao je sa Silvanom iz Troade krenuo prema Samotraci odakle je stigao u Filipe, rimsku koloniju i grad prve makedonske oblasti. Filipi su, drugi rimski grad i središte pokrajine. Židovi u Filipima nisu imali sinagoge, već su se na molitvu okupljali kod rijeke. Pavao se najprije obratio nekim ženama što su se ondje okupile. Prva se od njih obratila neka Lidija, prodavačica grimiza iz grada Tijatire. Ona i njezini ukućani primili su krštenje. Nagovorila je vjerovjesnike da odsjednu u njezinoj kući. Nešto kasnije u Lidijinom rodnom gradu osnovana je Crkva. Prvu skupinu Crkve u Filipima sačinjavali su obraćenici različitih staleža i narodnosti. Kršćani u Filipima donijeli su Pavlu mnogo radosti tijekom mnogih godina, pomažući ga iz ljubavi u odanosti i nepogrešivoj brizi (Fil 1,3; 4,10; 2 Kor 8). Pavao će za Crkvu u Filipima, napisati jednu od najdirljiviji svojih poslanica. Kad je Pavao krenuo dalje, liječnik Luka, pisac apostolskih djela, ostaje u Filipima. Grad Filipi, bijaše medicinsko središte.

Iv 15, 26-16,4: Dok Pavao u jednom kraju uživa u relativnom miru, u drugim krajevima Crkva ima mnoge nevolje. Tako je to s Crkvom. Upravo današnje Evanđelje prenosi Isusove riječi: „Izopćavat će vas iz sinagoga. Štoviše, dolazi čas kad će svaki koji vas ubije misliti da služi Bogu.“ Ovakve suprotnosti uobičajeni su dio života. Pavao je takve promjene doživljavao na dnevnoj razini. No, Isus, nagovješćuje Duha Branitelja – Duha Istine koji dolazi od Oca. Djelovanje Duha u Crkvi, ne samo da je vidljivo u apostolskom djelovanju, nego je vidljivo sve do naših dana. Duh Sveti zaista je duša Crkve, životvorno djelovanje Duha Svetoga, obnavlja lice zemlje.