S Bogom uvijek rastu, i djela, i slava, i čast

S Bogom uvijek rastu, i djela, i slava, i čast (č.2.tj.k.g.II.)

1Sam 18, 6-9; 19, 1-7: Biblija ovdje počinje donositi Davidovu povijest. David je, u Šaulovoj pratnji, sudjelovao u vojnim zadacima. U svakom je pothvatu doživljavao uspjeh. Šaul ga je uočio i stavio na čelo svojih ratnika. Šaulov sin Jonatan, također uočava Davida iz Judeje i zavoli ga. Postali su zaista veliki prijatelji. Jonatan mu je dao i poklon. U ono vrijeme, to je bio znak velikog prijateljstva. Poklonio mu je jednu od svojih odora i cijelu bojnu opremu: bojni plašt, mač, luk i pojas o koji se vješa mač. To je značajan događaj, i znak je istinskog Davidovog ulaska u dvor. Stekao je odoru i oružje kneza, te će ubuduće kao knez biti i prihvaćen. Možda je kralj, nesiguran i sumnjičav, slutio da će ovaj ratnik, kojemu sve polazi za rukom, biti određen da mu preotme mjesto. Davidovi uspjesi, sve su više izazivali ljubomoru kod Šaula. Jednom zgodom kada su se vraćali iz boja dočekani su pjesmom: „Pobi Šaul svoje tisuće, David na desetke tisuća.“ To je jako razljutilo Šaula. David je već omiljeniji u narodu od njega. Ipak, David nije više običan dvoranin, on se nešto ranije oženio kraljevom kćerkom Mikalom. Ni to neće spriječiti Šaula da iskali svoj bijes iz ljubomore prema Davidu. Odlučio ga je ubiti. Njegov prijatelj Jonatan, premda sin Šaulov, u isto vrijeme upozorava Davida da se čuva, ali i pregovora s ocem da ga ponovo vrati na službu koju je imao prije. I Šaul je postao svjestan da mu je u borbi protiv Filistejaca, neophodno potreban vojskovođa kakav je David. Šaul mu daje najteže zadatke u vojnim pohodima. David se ipak svaki put vraćao iz boja okrunjen vojnim uspjesima. To će izluditi Šaula i on će mu poželjeti smrt. Ali, Bog s Davidom ima drugi plan, iz njegove buduće dinastije za tisuću godina kasnije doći će onaj, koji će kao magnet privlačiti sve ljude.

Mk 3, 7-12: Svijet je nagrnuo Isusu s juga (Judeja, Jeruzalem, Idumeja) s istoka preko Jordana, iz Tira i Sidona, iz priobalnih gradova na sjeverozapadu. Isusovo djelovanje postaje magnet koji privlači sve veći broj ljudi, ali ono što je važno i spojivo s porukom Poslanice Hebrejima jest Isusova nadnaravna moć koja se očituje u njegovim čudesima. To će najbolje potvrditi nečisti zli dusi, koji viču: „Ti si Sin Božji!“ Iako je ova potvrda Isusova božanstva istinita, Isusov čas još nije došao i nije potrebno da to netko riječima potvrđuje, nego dok ne dođe vrijeme, Riječi i djela, moraju ići rame uz rame.