Hod u ljubavi, drugog puta za kršćanina nema

Hod u ljubavi, drugog puta za kršćanina nema (29. 10. 2018.)

Ef 4, 32- 5,8: Pavao jasno ističe: Krist kao glava, izvor je rasta u Crkvi u kojoj osobna povezanost s Kristom i njegovim djelom spasenja postavlja uzvišene zahtjeve za moralni život onih koji su na to djelo pozvani. Tako je božanski život postao naša stvarnost. To je za kršćane istina i u njima se stalno izgrađuje osjetljivost za dobro koje proizlazi iz čista srca. Inače, okorjelost srca dovodi do smrti. To je zamka u koju upadaju pogani. Kršćanski život nije stvar jednog čina ili časa, nego stalno odlučivanje, obraćanje Bogu i neprekidno obnavljanje. Zbog te dinamike kršćanski život stalno teče, a ne stoji. Božanske kreposti, kršćaninu otvaraju vrata istinitog života i on je živa stanica u Crkvi. Život iz ljubavi, i u ljubavi, nikada ne griješi, nikada ne krade, ne žalosti Duha Svetoga, nikada ne laže, jer je uvijek pozitivno okrenut prema bližnjemu. Svakom je djetetu njegov otac uzor i otvorena knjiga. A mi smo djeca Božja. Zato nam Bog mora biti uzor opraštanja, kojeg nema bez ljubavi. Stoga se treba odlučno postaviti prema starim navikama, kaže Pavao, i pustiti da novi život preobrazi naše stavove i preoblikuje naše ponašanje; trebamo biti iskreni, pošteni, znati zaboraviti uvrede, ne hraniti mržnju u sebi i gorčinu, treba znati oprostiti. Zar Gospodinova molitva ne kaže: „Otpusti nam duge naše kako i mi otpuštamo dužnicima svojim“ (Mt 6,12). Drugim riječima, budite Božji nasljedovatelji i hodite u ljubavi, kako dolikuje svetima. Drugog puta nema da se u nama i oko nas ostvari Božje kraljevstvo. Stoga, ako je moguće neka se tama preobrazi u svjetlo i kao sinovi svjetla, hodte u svjetlu, kaže Pavao.

Lk 13, 10-17: U ozdravljenju zgrbljene žene, Isus osvjetljuje licemjerstvo zakonoznanaca. Isus na svom PUT svraća u sinagogu i svojim djelovanjem izaziva veliko divljenje mnoštva. Ipak nadstojnik sinagoge prosvjeduje i upozorava Isusa na subotnju zapovijed da se u taj dan takve stvari ne rade. Reakcije narodnih vođa sve se više razlikuju od reakcije naroda u Izraelu, te je počelo odlučivanje za i protiv Isusa. Što se Isus više približavao Jeruzalemu, situacija je sve zaoštrenija. Hod Krista u ljubavi,neće niti jedna zemaljska sila umanjiti. To je božasnki PUT, i tko je na takvom PUTU i sam je sustvaratelj Božjeg kraljevstva u ovome svijetu.