Samo iz čistog srca mogu izlaziti pravedna i milosrdna djela

Samo iz čistog srca mogu izlaziti pravedna i milosrdna djela  (28.8.2018.)

2 Sol 2, 1-3, 14-16: U prvom poglavlju Druge poslanice Solunjanima, Pavao zahvaljuje Solunjanima za vjeru, ljubav i ustrajnost unatoč kušnjama kroz koje prolazi mlada Crkva Solunjana. U drugom poglavlju Pavao želi skrenuti pažnju onima koji misle da je drugi Kristov dolazak tako blizu da nije potrebno preveliko zalaganje u svakodnevno poslu kojeg obavljaju. Neki se previše usredotočili na tu stvarnost, a skreću pozornost s onoga što je najvažnje u Kristovom Evanđelju. Očito su, kako i sam Pavao piše, zavedeni nekim lažnim pismom ili podmetnutim glasinama, s namjerom da uspore rast mlade Kristove Crkve. Nije isključeno da je netko i krivotvorio Pavlovo pismo od ortodoksni Židova koji su ustali protiv Crkve koju je Pavao osnovao. U Pavlovim poslanicama se vidi da nikada nije govorio u tom smislu, naprotiv Pavao govori da prije drugog Gospodinovog dolaska trebaju se ispuniti veliki događaji a sada su sve sile zla pod kontrolom, koje će tek na kraju biti slobodne i samo će ih Kristov dolazak nadvladati. Stoga, vjeru treba sačuvati od njezinih bilo kojih pretjeranosti, a u isto vrijeme hrabro se posvetiti njezinu središtu i držite se onoga što sam usmeno govorio za moga boravka među vama i onoga što sada pismeno pišem.

Mt 23, 23-26:U jučerašnjem Evanđelju smo vidjeli kako Isus ozbiljno polemizira s Farizejima i pismoznacima, danas Isus nastavlja s još težom i ozbiljnijom osudom. Optužba da se namiruje desetina od metvice kopra i kima, a Mojsijev je zakon propisivao desetinu samo od većih proizvoda (Pnz 14,23), a farizeji su ga protegli i na sitne stvari. Baveći se tako sitničarenjem povrijedili su osnovne najvažnije norme u Zakonu: pravednost, milosrđe i vjernost. Radeći tako, želite ostaviti vanjski dojam revnosti, a iznutra ste puni grabeži, pohlepe i nečistoće. Ovo je teška osuda jer se radi o temeljnim normama Mojsijevog Zakona. Za Židova je pravednost jedna od najvažnijh normi, iz koje je proisteklo i najveće odlikovanje s nazivom 'pravednik među ostalima' kojega i dan danas dodjeljuju na državnoj razini. Nisu ni druge dvije odredbe, milosrđe i vjernost sporedne, naprotiv tko bi dirnuo te temeljne norme odmah podliježe teškoj osudi. A upravo tu Isus želi promjenu odnosa prema Bogu i bližnjemu. Samo iz čistog srca mogu izlaziti pravedna i milosrdna djela.