Kad izvor Života postane snaga za život vječni

Kad izvor Života postane snaga za život vječni (17. 4. 2018)

Dj 7, 51-8,1a:Teška optužba na đakona Stjepana, povlači i tešku kaznu, smrt. Prema govoru sv. Stjepana, članovi židovskog Sinedrija imali su izbor: prihvatiti činjenicu Isusova uskrsnuća, a time i kršćanstvo, što bi značilo priznati zločin kojeg su na Isusu izvršili. Ili, pokušati ušutkati i iskorijeniti istinu o Isusu daljnim progonima i ubojstvima. Očito su izabrali kao i njihovi oci navjestitelje Riječi Božje ukloniti s pozornice. Toga je Stjepan bio svjestan, stoga naglašeno svjedoči uskrslog Krista. Stjepan je, naime, iznenada ugledao Isusa gdje stoji Bogu s desna te mu bez ikakva oklijevanja svečano odao slavu pred Velikim vijećem. Tim je činom posvjedočio da je Isus Bog. Tako je postalo jasno da srž optužbe nije Zakon ili Hram, već Isusova osoba, a svjedočenje za Isusa bilo je uzrok Stjepanove smrti. Židovi su ga odmah pograbili i odveli izvan grada i kamenovali. Tako je Stjepan prvi mučenik koji je životom posvjedočio vjeru u Isusa Krista, učenik koji je do kraja slijedio svojeg Učitelja. Ostat će do konca svijeta snažne Stjepanove zadnje dvije poruke: „Gospodine Isuse , primi duh moj! I Gospodine, ne uzmi im ovo za grijeh.“ Tako je Sjepan otišao svome Učitelju. Ovo će biti povod za dvije prekretnice: naime, od toga dana slijede i progoni, a time i brzo širenje kršćanstva, kao i odabir Savla za sv. Pavla koji će brzo širiti Radosnu vijest među pogane. Novonastale nevolje sve su više zbližavale kršćane.

Iv 6, 30-35:Židovima je Mojsije izbavitelj i teško se mogu snaći u novonastaloj situaciji koja je s Isusom stupila na scenu. Stoga, Isusa stalno provjeravaju, koja on znamenja može činiti. Jer Mojsije je hranio narod manom koja je s neba padala. Isus je jasan kada kaže: „Nije vam Mojsije dao kruh s neba, nego Otac moj daje vam kruh s neba.“ Taj su kruh jeli i opet bili gladni,nastavlja Isus, ali sada Isus govori o kruhu koji daje život vječni. Opet prekretnica! Čuje se glas: „Gospodine,daj nam toga kruha.“ Sada Isus, kad ima povod i govori: „Ja sam kruh života. Tko dolazi k meni, neće ogladnjeti; tko vjeruje u mene, neće ožednjeti nikada.“ Apostolima i đakonu Stjepanu, ove su riječi snaga vječnoga života.