Tko uzvjeruje, taj će se spasiti

Tko uzvjeruje, taj će se spasiti (7.4.2018.)

Dj 4, 13-21:Kada su vidjeli neustrašivost Petrovu i Ivanovu, a znajući da su to nepismeni ljudi i neuki, bijahu u čudu, odakle sve to što sada čine i govore. Suci su nakon Petrovih riječi u velikoj neprilici. Toga dana kada je Petar ozdravio hromoga naočigled mnoštva naroda i kad je poslije toga održao govor, broj kršćana porastao je s tri na pet tisuća. To za suce nije ugudan podatak. Bojali su se naroda. Stoga su se opredijelili da oslobode apostole, ali su im strogo naredili da više ne govore o Isusu. Na tu njihovu prijetnju obojica apostola složno odgovore: „Sudite, je li pred Bogom pravo slušati vas nego Boga. Mi doista ne možemo ne govoriti što vidjesmo i čusmo.“ Kad su bili pušteni vratili su se braći i izvijestili o svemu što se dogodilo. Tada su svi zahvalili Bogu. Zaista možemo ustvrditi koliko ovi prvi događaji, nakon Pedesetnice, nose sa sobom ozbiljnu tematiku i dubinu misli. Moć Isusova imena potkrepljuje Radosnu vijest koja je po mesijanskom proročanstvu najprije upućena Židovima. Njihovo službeno odbijanje upućuje na otvorenost Radosne vijesti prema poganima.

Mk 16, 9-15:Isus se ukazuje najprije Mariji Magdaleni. Ona otrči i dojavi Isusovim učenicima koji su tužni i uplakani. No, apostoli nisu povjerovali Mariji Magdaleni. Nakon ukazanja Mariji Magdaleni, Isus se ukazao dvojici učenika na putu za Emaus. I oni dojaviše ostalima, ali i njima ne povjerovaše. Nije prošlo dugo vremena, Isus se ukazuje jedanaestorici dok su bili okupljeni za stolom. Isus je tada prekorio njihovu nevjericu i dodao novo poslanje: „Pođite po svem svijetu, propovijedajte evanđelje svemu stvorenju, tko uzvjeruje i pokrsti se spasit će se, a tko ne uzvjeruje, osudit će se.“ Dvije su poteškoće koje Isus otklanja: Ponajprije židovski poglavari ne vjeruju Isusovom imenu kojega propovijedaju apostoli i u njegovo Ime čine čudesa. Druga poteškoća je što se sami apostoli usredotočuju na vjerovanje ili nevjerovanje iskazima Marije Magdalene i dvojice učenika, iako bi trebali sve svoje snage usmjeriti Imenu Isusovom. Zato Isus izriče: Idite sada po svem svijetu i propovijedajte, a tko uzvjeruje taj će se spasiti.