Uspostava Božjeg kraljevstva ide teško

18. siječnja  2018.

Uspostava Božjeg kraljevstva ide teško

1 Sam 18, 6-9; 19,1-7)Bog želi uspostavit kraljevstvo ljubavi, kraljevstvo pravde istine i mira. Ali, ide teško i mukotrpno. S Davidom iz Judeje Bog želi učiniti znatan pomak. Idealni kralj David zauzet će mjesto uz Mojsija. Tako obe knjige Samuelove nose snažnu Božju zamisao ustanovljenja Božjeg kraljevstva. Kako Davidu ugled raste, Šaul postaje sve ljubomorniji i sumnjičaviji te snuje Davidovu smrt. Božji prst je brži. David je oženio za nagradu kraljevu kćerku Mikalu. Sprijateljio se Jonatanom koji sin Šaulov i prestolonasljednik. A život će mu sačuvati upravo djeca Šaulova. David će u čudnovatim okolnostima ipak ostati živ i ljudski govoreći oteti prijestolje Jonatanu, sinu Šaulovu. Oduševljenje naroda čini svoje.
Mk 3,7-12:Svijet je nagruno k Isus s juga (Judeja, Jeruzalem, Idumeja), s istoka preko Jordana, i iz Tira i Sidona, iz priobalnih gradova na sjeverozapadu. Isus je odabrao uži krug od dvanaest učenika, koji su postali osnivači novoga kraljevstva, kao ono dvanaest Jakovljevih sinova, koji su svoja imena dali Izraelovim plemenima. Juče smo čuli kao Isus ima za petama opasne špijune farizejske sljedbe koji svaki sukob s Isusom daju na vijećanje s herodovcima. Cilj je samo jedan, ubiti Isusa. Jedina je prepreka oduševljenje naroda koji grne prema Isusu. Srdžba, ljubomora, promjenjivo raspoloženje provlači se kroz prvo i drugo biblijsko čitanje. Bog je na strani onih koji su njegovi Pomazanici. Uspjet će David. Uspjet će i Isus. Kraljevstvo Božje se uspostavlja.